Jak zamówić pomnik?

W celu zaspokojenia potrzeb Klientów nasza firma posiada w stałej ofercie gotowe nagrobki granitowe i grobowce w szerokim wachlarzu wyboru, ale również wykonujemy pomniki na zamówienie wg indywidualnych potrzeb Klienta.  Na żądanie Klienta jesteśmy w stanie wykonać pomnik z dowolnego kamienia naturalnego.  W naszej strefie geograficznej szczególnie polecamy wykonywanie nagrobków i grobowców z granitów. Ze względu na odporność tego kamienia na surowe warunki atmosferyczne panujące w naszym regionie zdecydowanie rekomendujemy nagrobki granitowe oraz grobowce granitowe. Jesteśmy w stanie zaoferować granity z całego Świata.  Czas realizacji zamówienia (od zamówienia do montażu) w przypadku pomników gotowych wynosi ok.1-3 tygodni, natomiast w przypadku wykonywania pomnika na zamówienie czas realizacji może wydłużyć się nawet do 3-4 miesięcy, ale w sezonie najczęściej wynosi ok.4-6 tygodni.

Wszelkie szczegóły pomnika ustalamy z Klientem.  Przy wyborze rozwiązań służymy fachowym doradztwem.  Udostępniamy zdjęcia naszych realizacji obejmujących przede wszystkim nagrobki granitowe oraz grobowce z granitu, a także zdjęcia nagrobków granitowych publikowane w fachowych wydawnictwach – na tej podstawie Klientowi łatwiej wybrać formę nagrobka i ozdoby oraz  kolor granitu. Tworząc nagrobki granitowe w trakcie prac wspieramy się modelowaniem komputerowym, dzięki czemu jesteśmy w stanie na bieżąco nanosić uwagi Klienta na model oraz przedstawić trójwymiarową symulację pomnika (nagrobka granitowego) w formie prezentacji na monitorze, czy też w formie drukowanej.  Do realizacji samego pomnika przystępujemy dopiero, gdy model nagrobka granitowego spełnia oczekiwania Klienta co do najdrobniejszych szczegółów.

Wykorzystując różne środki komunikacji jesteśmy w stanie wykonać każde zlecenie w kraju czy za granicą bez potrzeby bezpośredniego kontaktu z Klientem.  Wszelkie materiały (zdjęcia kamieni, symulacje i inne dokumenty) przesyłamy Klientowi na bieżąco np. poprzez pocztę elektroniczną.  W wyjątkowych przypadkach umawiamy się z Klientem na miejscu inwestycji.  Dopiero kiedy Klient nie ma wątpliwości i podejmuje ostateczną decyzję o realizacji konkretnej wersji, wtedy przystępujemy do wykonania pomnika. Tworzone przez nas nagrobki granitowe oferujemy w całym kraju, we wszystkich województwach głównie jako nagrobki Zakopane, Podhale, Kraków (cała Małopolska).

Na każdym etapie wykonywania zlecenia oferujemy Państwu fachową pomoc i wsparcie.  Jeśli natomiast Klient życzy sobie samodzielnie ustalać własne potrzeby w tym zakresie, wtedy pomocne mogą okazać się wskazówki zawarte poniżej.

WSTĘPNA WYCENA

Wstępnie Klient najczęściej pyta o jakąkolwiek ogólną cenę pomnika, pojedynczego lub podwójnego, czy grobowca, rzadko podając szczegóły dot. wielkości pomnika, jego formy, koloru kamienia, miejsca montażu, itp.  Wykonanie jakiejkolwiek wyceny nie znając szczegółów jest bardzo trudne, a czasami wręcz niewykonalne – im więcej szczegółów sprecyzuje Klient, tym mniejszy błąd oszacowania wyceny. Wyceniając dla Państwa nagrobki granitowe czy grobowce pomocnym dla nas będzie kilka kluczowych informacji.

Dlatego ważne jest, aby Klient przygotował się przed zadawaniem pytań firmom kamieniarskim – precyzyjne zapytania ułatwią również porównywanie ofert poszczególnych zakładów kamieniarskich.  Istotny jest każdy szczegół dotyczący samego pomnika:

  • jego wymiar, styl i kolor kamienia
  • miejsce jego montażu – ważne jest ukształtowanie terenu, dojazd
  • czy jest stary pomnik do rozbiórki, jeśli tak to jaki
  • jakie elementy ozdobne, itd.

WYMIAR POMNIKA

Wymiar pomnika to jego szerokość i długość w rzucie (obrysie) – najczęściej jest to wymiar „posadzki” pomnika, czyli elementów granitowych na których wspierają się ścianki pomnika.

W przypadku grobowca, tzn. pomnika montowanego na betonowej piwnicy, wymiar pomnika będzie ograniczony przez zewnętrzny wymiar piwnicy betonowej.  Firmy kamieniarskie przyjmują różne techniki montażu i wymiarowania pomników względem betonowej piwnicy – w naszej firmie najczęściej stosowną praktyką jest wykonywanie posadzki pomnika większej o 5cm (okap) z każdej strony od wymiaru betonowej piwnicy wraz z okładziną (jeśli będzie stosowana).  Jeśli więc betonowa piwnica ma zewnętrzny wymiar 110×240, to posadzka pomnika powinna mieć wymiar 120x250cm.

W przypadku nagrobków granitowych na groby ziemne dopuszczalne wymiary określa regulamin obowiązujący na danym cmentarzu.  Wskazane jest również, aby nagrobek granitowy współgrał z innymi pomnikami w bezpośrednim sąsiedztwie.  Najczęściej nagrobki granitowe pojedyncze (do montażu na miejscach pojedynczej szerokości – trumny chowane są w jednej kolumnie) mają szerokości 80-110cm.  Natomiast nagrobki granitowe podwójne (do montażu na miejscach podwójnej szerokości – trumny chowane są w dwóch kolumnach) mają szerokości 120-180cm.  Długości jakie osiągają nagrobki granitowe pojedyncze i podwójne z reguły wynoszą 190-200cm.  Oczywiście zdarzają się odstępstwa od tych reguł.

Przy wyborze wielkości pomnika należy liczyć się z możliwościami finansowymi – naturalnie im większy wymiar pomnika, tym jest on droższy.

RODZAJ FUNDAMENTU

W celu zamontowania pomnika musi być wykonany fundament lub wylewka.  W przypadku grobowców funkcję fundamentu pełni piwnica betonowa – granitowe elementy posadzki pomnika montuje się bezpośrednio na ściankach piwnicy, a w wyjątkowych przypadkach istnieje możliwość wylania stropu, na którym można zamontować pomnik mniejszy od wymiaru piwnicy.

W przypadku grobów ziemnych najczęściej stosujemy 2 rozwiązania:

  • wylewka gotowa zbrojona pod wymiar pomnika – wykonywana w całości (w jednym elemencie), stanowi wystarczającą bazę do zamontowania pomnika jeśli tylko teren jest w miarę równy (dopuszczalny jest niewielki spadek terenu w granicach do 10-15cm na całej długości pomnika), zaletą tego rozwiązania jest: niska cena, możliwość ponownego wielokrotnego wykorzystania (w przypadku kolejnego pochówku przed kopaniem wystarczy odłożyć całą wylewkę na bok, a po zasypaniu grobu ponownie ją zamontować), w przypadku przechylenia pomnika po latach wylewka wiąże cały pomnik (elementy pomnika nie rozchodzą się), pozwala wyrównać pomnik bez konieczności rozbiórki.  Jedyną wadą tego rozwiązania może być wyższa podatność na przechylanie się pomnika w przypadku pojawiających się nierówności gruntu w czasie (rozrastające się korzenie, miejscowe opadanie gruntu), jednak nie powoduje to uszkodzenia samego pomnika, a ewentualny przechył można łatwo skorygować bez konieczności rozbiórki pomnika.
  • fundament zalewany w ławach – jest konieczny w przypadku znacznej pochyłości terenu w miejscu montażu nagrobka, w innych przypadkach to rozwiązanie stosujemy tylko na wyraźne życzenie Klienta.  Jedyną zaletą tego rozwiązania jest większa stabilność na pojawiające się w czasie nierówności terenu, jednak nie daje gwarancji, że nagrobek nigdy się nie przechyli – wadą zaś jest to, że w przypadku przechyłu po latach nie ma możliwości korekty, usunięcie przechyłu w takim przypadku wiąże się z koniecznością rozbiórki pomnika, rozbicia fundamentu i ponownego wylania nowego fundamentu.  Kolejnymi wadami są: wysoka cena, konieczność rozbijania fundamentu w przypadku pochówku (można tego uniknąć wykonując większy wymiar pomnika a zatem większy wymiar fundamentu, aby kopanie odbywało się w otworze fundamentu).    

W naszym zakładzie w większości przypadków tak ustalamy wymiar piwnicy, wylewki czy ławy w stosunku do pomnika, aby był on z każdej strony mniejszy o ok.5cm od wymiaru granitowej posadzki pomnika (okap).  Wysokość wylewki, ławy czy piwnicy ustalamy tak, aby granitowe posadzki pomnika „wisiały” ok.10cm ponad gruntem – jeśli montowane są dodatkowe płyty lub kostka w celu utwardzenia gruntu wokół pomnika, wtedy wchodzi ona pod granitowe posadzki pomnika. 

KOLOR KAMIENIA

Dla ceny pomnika istotny jest również wybór granitu.  Pomiędzy najtańszymi a najdroższymi granitami jest bardzo duża rozpiętość cenowa.  Generalnie najtańsze są granity jasne o strukturze ziarnistej.  Wybierając nagrobki granitowe należy pamiętać, że generalnie granit jest droższy im ciemniejszy oraz bardziej kolorowy.  Również droższe są granity o bardziej wzorzystej lub czystej jednorodnej strukturze.

STYL NAGROBKA

Fason pomnika najłatwiej wybrać w trakcie pobytu na cmentarzu.  Jeśli będzie to cmentarz, na którym ma być zamontowany pomnik, wtedy również można ocenić dominujące w danym regionie wymiary pomników oraz style.  Oglądając pomnik i kamień w naturze na cmentarzu łatwiej określić własne preferencje.  Projektowany pomnik może być kompozycją elementów wybranych z wielu nagrobków, a symulacja komputerowa projektu pomoże Klientowi w ich doborze.

Wybrany fason i rodzaj obróbki wpływają również na cenę pomnika.  Cena będzie wyższa jeśli nagrobek będzie bardziej skomplikowany do wykonania, jeśli będzie zawierał elementy kute czy rzeźbione lub metalowe elementy ozdobne.

Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć grobowców, w galerii znajdują się zdjęcia prezentujące grobowce oraz nagrobki granitowe.
Prezentowane w galerii zdjęciowej grobowce i nagrobki granitowe pochodzą z różnych lokalizacji (przykład nagrobki Małopolska, nagrobki Podhale, nagrobki Zakopane)

Skontaktuj się z nami

Dane kontaktowe

Telefon: +48 882-777-444
E-mail: biuro@milbart.com
Adres: 34-730 Mszana Dolna, ul. Matejki 24B,
ZAKŁAD PRODUKCYJNY
34-70 Mszana Dolna, ul.Fabryczna 10
Godziny otwarcia:
Poniedziałek — Piątek: 7:00 – 19:00
Sobota: 7:00 – 14:00